wtorek, 22 maja 2018r.

Więcej pieniędzy w budżecie NFZ na 2018 r., ale...

pon., 03/07/2017 - 10:59

Leczenie szpitalne, opieka długoterminowa oraz świadczenia rehabilitacyjne – w tych zakresach w przyszłym roku poprawa finansowania będzie największa – informuje "Dziennik Gazeta Prawna”. Finansowanie szpitali ma wzrosnąć o prawie 15 proc. O 5 proc. więcej pieniędzy ma być także na podstawową opiekę zdrowotną. Budżet w tym zakresie ma przekroczyć poziom 10 mld zł.

Jak podaje dziennik, „Do kasy NFZ dzięki wyższej ściągalności składki zdrowotnej ma wpłynąć o ponad 5,5 mld zł więcej. To o 1,7 mld zł więcej niż zakładano na ten rok". Na 2018 r. budżet NFZ ogółem na wszystkie świadczenia ma wynieść 77,5 mld zł.

Mimo większych wpływów do budżetu nie wszyscy jednak mogą być zadowoleni. Jak podaje dziennik, "pogorszy się natomiast specjalistom – dostaną na leczenie znacząco, bo o 1,2 mld zł mniej".

A co z NFZ? Rząd już dawno zapowiadał jego likwidację. Ale na sobotnim kongresie PiS prezes Jarosław Kaczyński powiedział: „Sprawa ostatecznych decyzji co do sposobu finansowania służby zdrowia, czy likwidujemy NFZ, czy też go nie likwidujemy, to jest sprawa na kolejną kadencję. Ale na tę kadencję jest inna sprawa. To jest problem tych nocnych kolejek, który jest zawsze dramatyczny, ludzi chorych, często ciężko chorych, ale jest najbardziej dramatyczny, jeśli chodzi o dzieci. Trzeba coś z tym zrobić”.

Czy większy budżet NFZ pozwoli szybko rozwiązać problem kolejek? Eksperci mają wątpliwości. Niektórzy z nich od 1 października spodziewają się chaosu. Wówczas to ma wejść w życie sieć szpitali, do której sceptycznie podchodzą także lekarze. Ponieważ oczekują oni oraz inni pracownicy medyczny np. ratownicy, podwyżek wynagrodzeń, większe środki z NFZ na świadczenia, jakie otrzymają szpitale, może pójść na zaspokojenie przynajmniej części oczekiwań płacowych, a nie skrócenie kolejek.  

WIADOMOŚCI

STETOSKOP POLITYCZNY

26/04/2017 - 02:51

Szpital w N. przypominał czasy głębokiego PRL. Najgłębiej w przeszłość można było sięgnąć, schodząc do szpitalnej kotłowni. Stare piece na węgiel – serce ciepłownicze szpitala – jak szybko się nagrzewały, tak samo szybko, a nawet jeszcze szybciej stygły, gdy tylko...

BLOGOPRESS

Copyright 2017, Zdrowie.press