poniedziałek, 19 marca 2018r.

Opieka okołoporodowa w Polsce

19 kwietnia 2017r. |

Czego kobiety mogą oczekiwać w ramach koordynowanej opieki perinatalnej?

Od połowy ubiegłego roku kilkanaście szpitali w Polsce realizuje opiekę okołoporodową w ramach programu KOC, czyli koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży. Głównym jej celem jest zapewnienie zarówno mamom, jak i nowo narodzonym dzieciom kompleksowej opieki na każdym etapie ciąży, porodu oraz połogu, a także pełnej dostępności do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Główną korzyścią dla kobiet, które zdecydowały się na opiekę w ramach programu KOC, jest gwarancja realizacji świadczeń dotyczących prowadzenia całej ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem – w jednym podmiocie w sposób kompleksowy.

18 kwietnia 2017r. |

W jakim celu AOTMiT zbiera dane o kosztach świadczeń neonatologicznych?

Od początku tego roku co jakiś czas powraca w mediach informacja, że Ministerstwo Zdrowia planuje obniżkę wyceny świadczeń neonatologicznych i pediatrycznych. Za każdym razem MZ ją dementuje i zapewnia, że nie planuje i nie planowało obniżki wycen tych świadczeń, a doniesienia medialne na ten temat były i są nieprawdziwe.  Wszystko zaczęło się od chwili, gdy 27 stycznia br. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zwróciła się do szpitali z prośbą o przekazanie pełnych danych medyczno-kosztowych dotyczących świadczeń neonatologicznych i pediatrycznych.

4 kwietnia 2017r. |

Medykalizacja porodów w Polsce jest faktem

„Badania i monitoringi przeprowadzane w ostatnich latach przez różne instytucje i organizacje, także przez Fundację Rodzić po Ludzku, pokazują, że poród fizjologiczny w Polsce jest znacznie zmedykalizowany” – czytamy w raporcie „Medykalizacja porodu w Polsce”, który ukazał się 29 marca br.

21 marca 2017r. |

Wrodzone wady rozwojowe: wyzwanie dla polityki zdrowotnej państwa

Częstość występowania wrodzonych wad rozwojowych (WWR) ogółem jest w Polsce zbliżona do tej w krajach UE. Jednakże dla niektórych rodzajów wad występują już istotne różnice, tym większe, im cięższa wada. Tak wynika z podsumowania map potrzeb zdrowotnych opracowanych dla trzydziestu grup chorób i opublikowanych na stronie Ministerstwa Zdrowia.  

17 marca 2017r. |

Kto nie chce standardów medycznych?

W ubiegłym roku Minister Zdrowia zapowiedział, że zmienią się standardy opieki okołoporodowej. Obecnie obowiązujące standardy medyczne, wydawane na podstawie rozporządzenia, mają być aktualne najpóźniej do końca 2018 roku. Potem będą to standardy organizacyjne. Jak twierdzi minister, standardy medyczne w przeciwieństwie do organizacyjnych nie powinny mieć charakteru prawnego. Takie stanowisko wyraża również Naczelna Rada Lekarska.

13 marca 2017r. |

Płód jako pacjent

W przeciągu ostatnich kilkunastu lat dokonał się ogromny postęp w diagnostyce wad rozwojowych i chorób płodu. Na szczęście nie tylko po to, by je obserwować i przygotować matkę na najgorsze, ale by je leczyć już w okresie prenatalnym. Tym samym płód stał się pacjentem. Z szansą na życie, a nawet zdrowie.

24 lutego 2017r. |

Prace nad standardami organizacyjnymi w opiece okołoporodowej czas zacząć

Najdalej do końca 2018 r. mają obowiązywać standardy medyczne opieki okołoporodowej wydane przez Ministra Zdrowia w formie rozporządzenia. Czy to oznacza, że nie będzie żadnych regulacji prawnych określających, jak ta opieka powinna być sprawowana? Będą, ale jej zasady zostaną opisane w tzw. standardach organizacyjnych, które mają zastąpić standardy medyczne, choć zapewne w zmienionym zakresie.

23 lutego 2017r. |

PAP: Depresje w ciąży i poporodowa wpływają na rozwój dziecka

Depresja w ciąży i depresja poporodowa wpływają w znaczącym stopniu nie tylko na matkę, ale też na jej dziecko - mogą zaburzać jego rozwój emocjonalny i poznawczy; prowadzą do tego, że samo w przyszłości zmaga się z depresją – podkreśla w rozmowie prof. Piotr Gałecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ekspert ocenia, że współczesna medycyna pozwala na skuteczne i co najważniejsze bezpieczne leczenie obu rodzajów depresji. Gwarancją sukcesu – dodaje - jest jednak świadomość i współpraca zarówno matki jak i jej bliskich.

18 lutego 2017r. |

Dokąd zmierza położnictwo w Polsce?

Rok 2016 był rokiem położnictwa – mówi mgr Leokadia Jędrzejewska*, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego. A co nas czeka w tym roku? Czy obawy o standardy medyczne są uzasadnione? W jakim kierunku zmierza opieka okołoporodowa w Polsce? O tych i innych problemach rozmawia Bogumiła Kempińska-Mirosławska z konsultantem krajowym panią Leokadią Jędrzejewską.

18 lutego 2017r. |

NIK: cięcia cesarskie nieuzasadnione medycznie są szkodliwe

Wprowadzone przez Polskę – jako jedno z trzech państw w Europie – standardy opieki okołoporodowej nie były w pełni przestrzegane przez personel medyczny wszystkich skontrolowanych podmiotów leczniczych – informuje NIK w raporcie z kontroli za lata 2013-2015, jaką przeprowadził w 24 oddziałach ginekologiczno-położniczych w całej Polsce.

WIADOMOŚCI

STETOSKOP POLITYCZNY

26/04/2017 - 02:51

Szpital w N. przypominał czasy głębokiego PRL. Najgłębiej w przeszłość można było sięgnąć, schodząc do szpitalnej kotłowni. Stare piece na węgiel – serce ciepłownicze szpitala – jak szybko się nagrzewały, tak samo szybko, a nawet jeszcze szybciej stygły, gdy tylko...

BLOGOPRESS

Copyright 2017, Zdrowie.press