poniedziałek, 19 marca 2018r.

O co walczą lekarze-rezydenci, czyli „opowieści z partyzantki”

pt., 17/03/2017 - 12:44

Jak patrzymy na starszych kolegów, którzy wciąż tak naprawdę nie zarabiają, siedzą na dyżurach, są zestresowani i umierają wcześniej niż reszta społeczeństwa, to widzimy, że nie mamy żadnych perspektyw – mówi Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, w rozmowie z Bogumiłą Kempińską-Mirosławską. – Opowieści starszych kolegów, jak to brali kiedyś po 30 dyżurów, nazywamy „opowieści z partyzantki”. Nie wyobrażam sobie, aby tak pracować całe życie – dodaje.

B.K.M.: O co walczycie jako lekarze rezydenci?

Ł.J.: Lista jest długa, ale na początek, to walczymy o wzrost wynagrodzeń w ochronie zdrowia. W tej chwili naszym postulatem jest podniesienie wynagrodzeń w całym systemie.

B.K.M.: Czyli nie chodzi Wam o podniesienie tylko Waszych wynagrodzeń, ale wynagrodzeń wszystkich pracowników?

Ł.J.: Tak, gdyż zdajemy sobie sprawę, że gdy my dostaniemy podwyżkę, to zaczniemy zarabiać nagle więcej niż lekarze specjaliści. A my tak naprawdę jesteśmy w szpitalu grupą zależną: od dyrektora, bo puszcza nas na staże i delegacje, od lekarzy specjalistów – bo oni nas uczą i nadzoruję. Stąpamy więc po cienkim lodzie. Ale jestem przekonany, że zarówno my, jak i lekarze specjaliści zasługujemy na wyższe wynagrodzenia.

B.K.M.: A jakie według Was powinny być te wynagrodzenia?

Ł.J.: My mówimy nieodmiennie o dwóch średnich krajowych dla lekarza niespecjalisty i o trzech średnich krajowych dla lekarza specjalisty oraz jednej średniej krajowej dla lekarza stażysty. Pielęgniarka ze specjalizacją powinna zarabiać ok. dwóch średnich krajowych.  Wiemy, że w Niemczech lekarz po studiach ma ok. 2400 Euro. Zdajemy sobie sprawę, że w Polsce dojście do tej kwoty tak od razu nie jest możliwe, ale te dwie średnie krajowe są możliwe już teraz i pozwoliłyby zatrzymać młodych lekarzy w kraju.

B.K.M.: A co z lekarzami – kierownikami specjalizacji? Czy im należy się jakieś dodatkowe wynagrodzenie z tego tytułu?

Ł.J.: To jest absolutnie konieczne. Mamy poczucie, że cały system kształcenia młodych lekarzy został pozostawiony samemu sobie. Został przerzucony na barki tych biednych kierowników specjalizacji, którzy robią to zupełnie woluntarystycznie, a przecież muszą poświęcać na to swój dodatkowy czas, wziąć za młodszych kolegów odpowiedzialność, a nie dostają za to zupełnie nic. Nie dziwi więc, że aż 70 proc. młodych lekarzy uważa stanowisko kierownika specjalizacji za fikcyjne. I nie chodzi o to, że nasi starsi koledzy się nie starają, ale że nie mają żadnej motywacji do tego, a wręcz tracą na tym, że są opiekunami specjalizacji. Dlatego my już nie tylko postulujemy, ale wręcz żądamy zapłaty kierownikom specjalizacji za to, że się nami opiekują. Według nas minimum dodatkowego wynagrodzenia dla kierownika specjalizacji to 500 zł miesięcznie. Ale uważamy też, że powinien mieć on nie więcej niż dwóch specjalizantów pod opieką, aby mógł się wtedy temu poświęcić. Ponadto, jak będzie to dodatkowe wynagrodzenie, wówczas będzie można dokonywać także ewaluacji takiego szkolenia i oceniać kierowników specjalizacji. To byłoby fair.

B.K.M.: W jakim czasie chcecie, by dokonały się zmiany?

Ł.J.: Natychmiast. A w każdym razie niezwłocznie. Mówi się, że młodość ma swoje prawa, więc my z tych praw korzystamy i mówimy – już. Po pierwsze dlatego, że czujemy na swoich barkach niedoinwestowanie systemu i to, że w Polsce jest w ogóle za mało lekarzy. Kiedyś na oddziale dyżurowało dwóch lekarzy, teraz dyżuruje tylko jeden, często ten jeden to lekarz bez specjalizacji, bo jest odpływ specjalistów. I to się odbija na nas. Ale też na pacjentach. Myślę, że jeśli chodzi o kadrę, to doszliśmy do ściany. I te zmiany trzeba wprowadzać szybko.

B.K.M.: Czy w takim razie prowadzicie jakieś rozmowy z ministrem zdrowia w tej sprawie?

Ł.J.: Kilkukrotnie się spotkaliśmy. To, co w tej chwili się dzieje, to Ministerstwo Zdrowia zaproponowało ustawę o płacy minimalnej w ochronie zdrowia, która dla nas jest nie do zaakceptowania, bo ona rozkłada podwyżkę na kolejne lata, aż do 2021 roku. My przedstawiliśmy swój obywatelski projekt o płacy minimalnej w ochronie zdrowia. W tej chwili zbieramy podpisy. Do dzisiaj mamy trzydzieści tysięcy podpisów.

B.K.M.: A ile chcecie zebrać?

Ł.J.: Potrzeba sto tysięcy, ale my chcemy zebrać pół miliona.

B.K.M.: Do kiedy?

Ł.J.: Do 8 maja musimy. A potem jeszcze tydzień na liczenie głosów, gdyż na wszystko mamy trzy miesiące, licząc od 16 lutego.  

B.K.M.: Czy szukacie jakiegoś poparcia politycznego dla swoich postulatów?

My odbyliśmy taką akcję adopcji posła i rozmawialiśmy z większością posłów kolacji rządzącej. I aż 98 proc. posłów PiS zgadza się z nami, że są potrzebne zmiany na już. Biorąc jednak pod uwagę dyscyplinę partyjną, jak na razie nie idzie to dalej poza interpelacjami. Bardzo się cieszyliśmy z interpelacji pani prof. Pawłowicz, która zwróciła się do Ministra Zdrowia o wyjaśnienia w sprawie skandalicznie niskich zarobków lekarzy rezydentów. Ale poza tymi mocnymi słowami i interpelacjami nic się nie zadziało. Staramy się jednak nie upolityczniać sprawy. A przy okazji manifestacji mieliśmy różne propozycje, chciały iść z nami różne partie, chciał się do nas dołączyć także KOD.

B.K.M.: Czy chodzi o to, by Wasza sprawa wpisała się w trwający ostry konflikt polityczny?

Ł.J.: My zawsze odrzucaliśmy te propozycje, np. nie szliśmy w manifestacji z KOD, choć ona była w tym samym dniu, co nasza. Jesteśmy apolityczni. Nam zależy na zmianie w ochronie zdrowia i na lepszym finansowaniu, bo to się przełoży na lepsze warunki dla pacjentów.

B.K.M.: Jesteście na etapie zbierania podpisów pod projektem ustawy, potem kampania wokół tego projektu, a co dalej?

Ł.J.: Mamy świadomość, że ten projekt przepadnie, ale chcemy pokazać, że potrafimy działać konstruktywnie i formułować swoje propozycje. Jeśli jednak to nie wypali, to będziemy zachęcać – tak jak to już się dzieje – do wypowiadania klauzuli opt-out. Jest wiele szpitali w kraju, które tak naprawdę bazują na tym, że lekarze pracują wiele godzin ponad limit. My zachęcamy, aby powiedzieli dość. Jeden z warszawskich szpitali, tj. pion chirurgiczny Szpitala na Banacha już to zrobił. Tam uzyskano wysokie podwyżki dla lekarzy tylko dlatego, że kartą przetargową była klauzula opt-out. Wiem o kolejnych szpitalach, które się do tego przymierzają, ale na razie jeszcze nie mogę zdradzić jakie.  

B.K.M.: A kiedy mają ruszyć z wypowiadaniem tej klauzli?

Na jesieni. Na razie jesteśmy skoncentrowani na projekcie ustawy o płacy minimalnej, potem będą wypowiadane opt-outy, co tak naprawdę powinno już stać się dawno. Lekarz w Polsce nie powinien pracować powyżej 48 godzin tygodniowo, a to oznacza ta klauzula. Lekarz musi mieć czas na to, aby się douczać i musi mieć też czas, by odpocząć. Jak to nie przyniesie rozwiązania problemu, to potem będzie już strajk.

B.K.M.: Strajk będzie późną jesienią, czy na początku zimy?

Ł.J.: Strajk? Myślę, że w przyszłym roku. Choć mamy nadzieję, że jednak coś się zmieni. Ale całe otoczenie, mam takie wrażenie, jednak nam sprzyja. Świadomość, jak jest źle w ochronie zdrowia, jest już w społeczeństwie duża, kolejki do lekarzy rosną, co też pokazuje, że mamy rację, więc nawet jak będziemy działać ostrożnie, to ten system i tak się zapadnie.

B.K.M.: Ale przecież musi być jakieś pole do negocjacji. Wy macie swoje żądania, minister swoją wizję. Czy mimo różnic są jakieś punkty styku?

Ł.J.: Zgadzamy się w tych punktach, które są bezkosztowe. Czyli np. w tym, że należy stworzyć ogólnopolski system naboru na specjalizacje i wiem, że nad tym prace już trwają. I chwała za to włodarzom systemu. Wiem też, że nasz głos, jako ciała doradczego w sprawie szkolenia specjalizacyjnego, także jest brany pod uwagę. Jesteśmy zapraszani na spotkania, ale póki co, jeszcze mało jest konkretów, a więcej mówienia.

B.K.M.: Z tego wynika, że wszystko sprowadza się do pieniędzy?

Ł.J.: Myślę, że tak. Od kilku miesięcy staramy się o spotkanie z panią premier, ale jeszcze do niego nie doszło. Było natomiast spotkanie z panem prezydentem, na którym zostaliśmy wysłuchani, ale nic więcej. Czekamy też na spotkanie z panem posłem Kaczyńskim, które miało być w tym roku. Na razie jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

B.K.M.: A jakie jest Wasze zdanie, jeśli chodzi o propozycję ministra Gowina, by wprowadzić w Polsce odpłatne studia medyczne? Choć trzeba dodać, że minister Radziwiłł temu się sprzeciwił.

Ł.J.: My uważamy, że to tylko zniechęci młodych ludzi do podejmowania studiów medycznych w Polsce. Jak będą musieć zapłacić tutaj, to mogą równie dobrze zapłacić w innych krajach, w których po ukończeniu studiów warunki pracy dla lekarzy są dużo lepsze. Poza tym, jakby musieli studia odpracowywać, to lepiej dla nich, żeby odpracowywali je np. w Niemczech, gdzie spłaciliby je znacznie szybciej. To rozwiązanie to zachęta tylko i wyłącznie do emigracji, albo w ogóle do rezygnacji ze studiowana medycyny. Ale też dodam, że tę propozycję ministra Gowina traktujemy bardziej w kategoriach pewnej gry, np. w złego i dobrego policjanta. Minister Gowin jest tym złym, a minister Radziwiłł dobrym, bo się sprzeciwia i nas broni. Ale może chodzić też o to, by nasze środowisko skonfliktować.

B.K.M.: No, ale przyzna Pan, że nie sposób być obojętnym wobec danych, które mówią, że aż 45 proc. studentów medycyny planuje wyemigrować. To bardzo dużo. I z tym coś trzeba zrobić.

Ł.J.: Dużo, ale myślę, że to jest jeszcze niedoszacowane. Z moich rozmów wynika, że mało jest takich, którzy nie planują wyjazdu.

B.K.M.: Przyznam, że to mnie zatrważa. Ja jestem już w takim wieku, że nie wyemigruję, i aż strach pomyśleć, kto nas będzie leczyć za te 10-20 lat!

Ł.J.: Szykuje się ogromna luka pokoleniowa. Ona trochę już powstała, bo nowo upieczeni specjaliści, mający 30-35 lat, już uciekają z systemu publicznej opieki zdrowotnej. Na oddziałach pracują tak naprawdę rezydenci i starsi lekarze. I tego „środka” już w zasadzie nie ma. I jeśli uciekną jeszcze młodzi, to już nikt praktycznie nie zostanie. Ale nie ma co się dziwić. Ludzie zachowują się po prostu racjonalnie. I nie chodzi tu tylko o pieniądze, ale też o rozwój. Na Zachodzie ludzie są zachęcani do tego, aby się szkolić. A w Polsce raczej są zniechęcani, bo rezydenci są potrzebni w macierzystym szpitalu, a nie po to, aby jeździć na jakieś kursy.

B.K.M.: Obecna trudna sytuacja nie powstała jednak teraz. Ona jest efektem wielu lat zaniedbań.

Ł.J.: Na pewno tak. I nam się zarzuca, że my teraz protestujemy, a za poprzedniej władzy nie protestowaliśmy. Ale ja np. pracuję dopiero od trzech lat i wcześniej nie miałem szansy, aby się zorganizować. Jesteśmy spontanicznym ruchem, który powstał dopiero teraz, choć ten odpływ specjalistów dzieje się już od dłuższego czasu. Jest po prostu taka tendencja, aby uciekać z państwowej służby zdrowia, gdzie jest dużo stresów, niskie wynagrodzenia i duża odpowiedzialność. Jest to faktycznie efekt zaniedbań trwających już od 10-20 lat. W tym czasie np. szpitalnictwo zostawiono samemu sobie i to się w tej chwili odbija na nas wszystkich.  

B.K.M.: Czyli mamy teraz „wielką kumulację” negatywnych zjawisk, które nawarstwiały się od lat i na które dotąd nie było pomysłu?

Ł.J.: Tak. I jak rozmawiam z kolegami, to oni mówią, że chcą np. wybrać taką specjalizację, aby było bezstresowo, bez ostrych dyżurów, bez ryzyka bycia pozwanym przez pacjenta, w której są pieniądze i możliwości rozwoju. 

B.K.M.: Ale to może być odebrane przez niektórych jako pójście na łatwiznę! W ten sposób budujecie się wizerunek młodego człowieka, który chce osiągnąć sukces szybko, łatwo i przyjemnie, zamiast iść drogą wyboistą, trudną, a czasem nawet biedną.

Ł.J.: Oczywiście, że tak. Ja bardzo często spotykam się z takim zarzutem, bo tak jesteśmy przedstawiani. I trudno się nie zgodzić z argumentem, że rzeczywiście chcemy mieć coś z naszej pracy. Ciężko pracujemy i chcielibyśmy po sześciu latach trudnych studiów i roku stażu widzieć jakiś efekt tego. Ale jak patrzymy na starszych kolegów, którzy wciąż tak naprawdę nie zarabiają, siedzą na dyżurach, są zestresowani i umierają wcześniej niż reszta społeczeństwa, to widzimy, że nie mamy żadnych perspektyw. Ja nie wyobrażam sobie, aby tak pracować całe życie.  Te opowieści starszych kolegów, jak to brali po 30 dyżurów, nazywamy „opowieści z partyzantki”. Ale tak być nie powinno. I to chcemy zmienić.

B.K.M.: Bardzo dziękuję za rozmowę.

WIADOMOŚCI

STETOSKOP POLITYCZNY

26/04/2017 - 02:51

Szpital w N. przypominał czasy głębokiego PRL. Najgłębiej w przeszłość można było sięgnąć, schodząc do szpitalnej kotłowni. Stare piece na węgiel – serce ciepłownicze szpitala – jak szybko się nagrzewały, tak samo szybko, a nawet jeszcze szybciej stygły, gdy tylko...

BLOGOPRESS

Copyright 2017, Zdrowie.press