wtorek, 22 maja 2018r.
9 czerwca 2017r. |

Wokół artykułu 61 Kodeksu Etyki Lekarskiej

Zasady etyki lekarskiej wywodzą się od zasad wykonywania zawodu lekarza spisanych przez greckiego lekarza Hippokratesa w V w. p.n.Ch. Obecnie w Polsce obowiązuje lekarzy Kodeks Etyki Lekarskiej (KEL) przyjęty uchwałą Nadzwyczajnego II Krajowego Zjazdu Lekarzy z 14 grudnia 1991 roku, z późniejszymi zmianami, z której ostatnia miała miejsce w 2003 r. Na podstawie ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich lekarze i lekarze dentyści podlegają odpowiedzialności zawodowej przed sądami lekarskimi za postępowanie sprzeczne z postanowieniami KEL.

9 czerwca 2017r. |

Porozumienie Zawdów Medycznych pisze do Marszałka Senatu

 Porozumienie Zawodów Medycznych zwróciło się dziś do Marszałka Senatu lekarza Stanisława Karczewskiego z prośbą o spotkanie z przedstawicielami PZM w sprawie Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie 7 czerwca br.

25 maja 2017r. |

Ludzie piszą listy, a lekarze pamiętniki

„Jestem lekarzem, który w swoim życiu udzielił około stu tysięcy porad lekarskich. Dwanaście lat mej pracy oddałam Ubezpieczalniom Społecznym i chciałam teraz uświadomić sobie rezultaty tej pracy”. Tak zaczęła swój pamiętnik dr Sabina Skopińska, jedna z laureatek konkursu zorganizowanego w 1938 r. przez Zakład Ubezpieczalni Społecznej dla lekarzy tej instytucji. „Zadawałem sobie nieraz pytanie: czy wolność lekarska, jak każda inna, kończy się tam, gdzie zaczyna interes ogólny, czy sięga jeszcze dalej? – pisał inny laureat dr Jan Hozer i kontynuował: „Sięga nawet znacznie dalej […]. Lekarz wyrokuje na podstawie swobodnej oceny, sumienia, każdorazowego stanu nauki, instynktu, doświadczenia i dość dużej dozy ryzyka.”

12 maja 2017r. |

Konflikt lekarzy w bełchatowskim szpitalu

W Wojewódzkim Szpitalu im. Jana Pawła II w Bełchatowie trwa konflikt pomiędzy anestezjologami a dyrekcją i kierowniczką oddziału. Przypomnijmy, 14 kwietnia br., tuż przed świętami w Wielki Piątek, zespół anestezjologów złożył wypowiedzenia umów kontraktowych. Powód? Oficjalnie, to brak możliwości porozumienia się lekarzy z nową szefową anestezjologii dr n. med. Tamarą Trafidło, w sprawie organizacji pracy. Między innymi miało pójść o wykonywanie znieczuleń zewnątrzoponowych do porodu, grafiki dyżurów, nakładanie nowych obowiązków, co zdaniem lekarzy, miało zagrażać bezpieczeństwu pacjentów. 

18 kwietnia 2017r. |

Czy lekarze w Polsce są szczęśliwi?

Jak wynika z międzynarodowych badań dotyczących poziomu szczęścia lekarzy w różnych krajach świata, Meksyk, Brazylia i Hiszpania to kraje z najszczęśliwszymi lekarzami. Poziom szczęścia we Włoszech i w Polsce jest nieco niższy, ale i tak aż 81 proc. lekarzy w naszym kraju deklaruje, że są szczęśliwi. Największy poziom szczęścia wykazują ginekolodzy, stomatolodzy, psychiatrzy, ortopedzi i kardiolodzy, a pierwsze miejsce wśród źródeł do zadowolenia zajmują relacje z pacjentem: polecanie przez innych pacjentów oraz wierni i zadowoleni pacjenci (po 71 proc.).

6 kwietnia 2017r. |

Lekarze ofiarami agresji pacjentów?

Agresja pacjentów i ich rodzin wobec lekarzy jest faktem. Najbardziej narażeni na nią są lekarze szpitalnych oddziałów ratunkowych i pogotowia. Najczęściej jest to agresja słowna, ale bywa też, że dochodzi do rękoczynów. W 2010 roku powstał system pn. "Monitorowanie agresji w ochronie zdrowia" (MAWOZ). Utworzony przez Naczelną Izbę Lekarską i Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych, ma umożliwić lekarzom i pielęgniarkom zgłaszanie przypadków agresji w miejscach pracy.

2 kwietnia 2017r. |

Zjazd lekarzy o sieci szpitali, biurokracji, nadziei i rozczarowaniu

"Dzisiejszy zjazd odbywa się w czasie szczególnym dla systemu opieki zdrowotnej. Stoimy w przededniu gruntownych zmian ustrojowych, gdyż wprowadzenie sieci szpitali w sposób znaczący zmieni obraz polskiej opieki zdrowotnej" – powiedział dr Grzegorz Mazur, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, na 35. Okręgowym Zjeździe Lekarzy.

30 marca 2017r. |

Okręgowe Zjazdy Lekarzy: czas dyskusji, preludium do wyborów

W najbliższy weekend obędą się w Polsce kolejne Okręgowe Zjazdy Lekarzy, tym razem łódzkiej, warszawskiej i wielkopolskiej Izby Lekarskiej. O czym będą dyskutować medycy? Biorąc pod uwagę wprowadzane w ochronie zdrowia zmiany, jest pewne, że tematów nie zbraknie.

17 marca 2017r. |

O co walczą lekarze-rezydenci, czyli „opowieści z partyzantki”

Jak patrzymy na starszych kolegów, którzy wciąż tak naprawdę nie zarabiają, siedzą na dyżurach, są zestresowani i umierają wcześniej niż reszta społeczeństwa, to widzimy, że nie mamy żadnych perspektyw – mówi Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, w rozmowie z Bogumiłą Kempińską-Mirosławską. – Opowieści starszych kolegów, jak to brali kiedyś po 30 dyżurów, nazywamy „opowieści z partyzantki”. Nie wyobrażam sobie, aby tak pracować całe życie – dodaje.

17 marca 2017r. |

Co boli lekarzy rezydentów?

Odpowiedź wyłania się z ankiety przeprowadzonej wśród lekarzy specjalizujących się w okulistyce. Badanie ankietowe, przeprowadzone przez prof. Marka Rękasa – konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki, miało pokazać, jak faktycznie przebiega szkolenie specjalizacyjne i jak oceniają je sami zainteresowani. Pokazało coś więcej: bolączki lekarzy rezydentów i niedomagania systemu kształcenia specjalizacyjnego w Polsce. A ten wymaga gruntownych zmian. I to natychmiast.

WIADOMOŚCI

STETOSKOP POLITYCZNY

26/04/2017 - 02:51

Szpital w N. przypominał czasy głębokiego PRL. Najgłębiej w przeszłość można było sięgnąć, schodząc do szpitalnej kotłowni. Stare piece na węgiel – serce ciepłownicze szpitala – jak szybko się nagrzewały, tak samo szybko, a nawet jeszcze szybciej stygły, gdy tylko...

BLOGOPRESS

Copyright 2017, Zdrowie.press