wtorek, 22 maja 2018r.

Konflikt lekarzy w bełchatowskim szpitalu

pt., 12/05/2017 - 15:05

W Wojewódzkim Szpitalu im. Jana Pawła II w Bełchatowie trwa konflikt pomiędzy anestezjologami a dyrekcją i kierowniczką oddziału. Przypomnijmy, 14 kwietnia br., tuż przed świętami w Wielki Piątek, zespół anestezjologów złożył wypowiedzenia umów kontraktowych. Powód? Oficjalnie, to brak możliwości porozumienia się lekarzy z nową szefową anestezjologii dr n. med. Tamarą Trafidło, w sprawie organizacji pracy. Między innymi miało pójść o wykonywanie znieczuleń zewnątrzoponowych do porodu, grafiki dyżurów, nakładanie nowych obowiązków, co zdaniem lekarzy, miało zagrażać bezpieczeństwu pacjentów. 

Ale są też inne powody. Lekarze anestezjolodzy zarzucili dr Tamarze Trafidło niekompetencję oraz przedmiotowe traktowanie lekarzy, a wręcz łamanie Kodeksu Etyki Lekarskiej. Złożyli nawet w tej sprawie do Komisji Etyki Okręgowej Izby Lekarskiej i Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności skargi. Postępowanie trwa.

Odmiennego zdania o dr T. Trafidło jest dyrektor szpitala, także lekarz, Paweł Skoczylas, który podkreśla jej dobre przygotwoanie do pełnienia fukcji kierownika, kompetencje zawodowe oraz osiagnięcia naukowe. Zaznacza też, że zmiany organizacji pracy na OAiTT i bloku operacyjnym są konieczne i czynione dla dobra pacjentów.

Ale pretekstem do wypowiedzenia przez lekarzy umów była także informacja o zamiarze zwolnienia z pracy wieloletniej lekarki, która w ubiegłym roku przez kilka miesięcy pełniła obowiązki ordynatora oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w bełchatowskim szpitalu. W jej obronie stanęło całe środowisko bełchatowskiego szpitala.

Dyrekcja, chcąc zabezpieczyć się na wypadek odejścia anestezjologów, ogłosiła konkurs ofert dla lekarzy na świadczenia anestezjologiczne. Termin składania ofert mija 17 maja. Czy ktoś się zgłosi? Wątpliwe, gdyż jednoznacznie w tej sprawie wypowiedziała się Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi, przyjmując 24 kwietnia stanowisko (link: http://panaceum.lodz.pl/orl-w-lodzi-staje-w-obronie-lekarzy-anestezjologow). Czytamy w nim:

„Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi uważa, że niedopuszczalne jest – jako niezgodne z zasadami Kodeksu Etyki Lekarskiej i zwykłą ludzką przyzwoitością – zajmowanie przez lekarzy miejsc pracy tych Koleżanek i Kolegów, którzy domagając się utrzymania godnych i bezpiecznych warunków pracy, zmuszeni zostali do rozwiązania umów o pracę czy kontraktów.  Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi uważa, że każdy przypadek postępowania niegodnego lekarza powinien zostać zgłaszany do Komisji Etyki Lekarskiej”.

Tym samym ORL w Łodzi zagroziła anestezjologom z innych szpitali, że jeśli złamią solidarność środowiska i podejmą pracę w Bełchatowie, staną przed sądem dyscyplinarnym. Niewykluczone jednak, że usługi anestezjologiczne dla szpitala świadczyć będzie prywatna firma medyczna i z jedną z takich firm już toczą się rozmowy.

Termin wypowiedzenia umów mija w niedzielę 14 maja. Czy od poniedziałku nie będzie anestezjologów w szpitalu w Bełchatowie? Tego jeszcze nie wiadomo. Rozmowy podobno trwają, ale lekarze stawiają dyrekcji warunek – wycofają się z wypowiedzeń, jeśli odejdzie kierowniczka dr Tamara Trafidło.

WIADOMOŚCI

STETOSKOP POLITYCZNY

26/04/2017 - 02:51

Szpital w N. przypominał czasy głębokiego PRL. Najgłębiej w przeszłość można było sięgnąć, schodząc do szpitalnej kotłowni. Stare piece na węgiel – serce ciepłownicze szpitala – jak szybko się nagrzewały, tak samo szybko, a nawet jeszcze szybciej stygły, gdy tylko...

BLOGOPRESS

Copyright 2017, Zdrowie.press