wtorek, 22 maja 2018r.

Medycyna i zdrowie publiczne

24 czerwca 2017r. |

Uważaj na paracetamol – zdarzają się ostre zatrucia!

W warszawskim szpitalu Praskim w ubiegłym roku leczono 49 osób, które zatruły się paracetamolem. U 16 osób doszło do uszkodzenia wątroby. W USA blisko połowa przypadków ostrej niewydolności wątroby jest wynikiem zatrucia lub przewlekłego stosowania właśnie tej substancji. Paracetamol to jeden z najpopularniejszych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym sprzedawany bez recepty. W przypadku tej substancji potwierdzają się słowa Paracelsusa: „Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”.

20 czerwca 2017r. |

Nadciśnienie? Cukrzyca? Wybierz się… do dentysty!

Masz cukrzycę? Nadciśnienie? Ważysz za dużo? Sprawdź, jak tam Twoje dziąsła i zęby! Prawdopodobnie nie najlepiej. Ale wyleczenie chorób przyzębia wyhamowuje cukrzycę, zmniejsza nadciśnienie. Dzięki temu obniża ryzyko zgonu z powodu zawału. W dawnych czasach nie wiązano chorób przyzębia z wieloma chorobami ogólnoustrojowymi. Okazuje się, że niesłusznie. Przybywa dowodów na to, że istnieje między nimi ważna korelacja.

7 czerwca 2017r. |

Miliard osób z niedoborem witaminy D

Za miało czasu spędzamy na słońcu, za dużo w biurze. Niedobór witaminy D spowodowany jest również nadmiernym używaniem kremów z filtrem – twierdzą naukowcy z Touro University. Blisko miliard osób na świecie cierpi z powodu niedoboru witaminy D. Przyczyną tego stanu rzeczy  jest przede wszystkim niewystarczająca ekspozycja skóry na promienie słoneczne. To pod ich wpływem ludzki organizm produkuje witaminę D. Tę produkcję zaburzają kremy z filtrem.

31 maja 2017r. |

Przykazanie nowe: przyszłą mamę od stresu uwolnisz!

Zestresowane kobiety częściej rodzą dzieci obciążone ryzykiem różnych chorób. Naukowcy odkryli, że przyczyną tego stanu rzeczy może być pewien hormon wydzielany przez łożysko. Nieustanny stres o niewielkim natężeniu działa podstępnie. Choć na co dzień prawie niezauważalny, na dłuższą metę może być wyczerpujący. Jeśli dotyka kobietę ciężarną, zwiększa ryzyko rozmaitych chorób u dziecka. Na przykład zwiększa się ryzyko ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) czy schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

24 maja 2017r. |

W Warszawie i Gdańsku powstaną międzynarodowe centra naukowe

Badania nad szczepionką na raka oraz nad nowymi lekami na choroby neurodegeneracyjne i nowotworowe, to wyzwania, które podejmą dwa międzynarodowe centra naukowe - w Warszawie i Gdańsku. Na ich powstanie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przekazała łącznie ponad 76 mln zł. Na czele centrum w Warszawie stanie tandem profesorski – Agnieszka Chacińska oraz Magda Konarska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (CeNT UW). Ośrodkiem w Gdańsku pokierują: Theodore Hupp z Uniwersytetu w Edynburgu i Robin Fahraeus z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w Paryżu (INSERM).

23 maja 2017r. |

W NCBJ powstanie Centrum Projektowania i Syntezy nowych leków antynowotworowych

Za trzy la­ta w Świerku za­cznie dzia­łać su­per­no­wo­cze­sne cen­trum pro­jek­to­wa­nia i syn­te­zy no­wych ra­dio­far­ma­ceu­ty­ków. W poniedziałek w Warszawie Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), reprezentujące konsorcjum sześciu instytucji, podpisało umowę o dofinansowanie projektu. Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie umożliwi prowadzenie wszechstronnych badań nad nowymi lekami oraz powiązanymi z nimi procedurami diagnostyczno-terapeutycznymi. Umowę o dofinansowanie projektu „CERAD” ze środków Unii Europejskiej podpisało w poniedziałek Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), reprezentujące konsorcjum sześciu instytucji naukowych.

19 maja 2017r. |

Chude nie jest ani piękne, ani zdrowe

Manekiny w sklepach lansują nierealne wzorce piękna. Gdyby taki manekin był prawdziwą kobietą, miałby poważną niedowagę i problemy zdrowotne. W przekonaniu wielu kobiet chude ciało jest piękne. W końcu chude są modelki na modowych wybiegach, aktorki w telewizji, czy gwiazdy Instagramu pokazujące płaskie brzuchy i wąskie biodra, na których nie ma ani grama tłuszczu. Nic więc dziwnego, że znaczna część z nas jest na permanentnej diecie, albo głodzi się od czasu do czasu. Ogromny udział w promowaniu nadmiernej chudości ma świat mody, który od wielu lat lansuje chuderlawy wzorzec piękna.

18 maja 2017r. |

Gdańsk: Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych wkrótce otwarte

W ramach Europejskiego Dnia Otyłości wielodyscyplinarny zespół specjalistów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmujący się leczeniem i badaniami otyłości patologicznej i chorób jej towarzyszących we współpracy z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed zaprasza na otwarcie pierwszego w Polsce Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych. Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych to międzyjednostkowa platforma kliniczna i naukowej powołana z inicjatywy prof. Marcina Gruchały, rektora GUMed. To także pierwszy w skali kraju bariatryczny unit, który w sposób holistyczny będzie zajmował się otyłością i chorobami metabolicznymi. Jak zapewnia Uczelnia, pacjent będzie tu otoczony opieką najwyższej klasy specjalistów na całej ścieżce terapii chorób metabolicznych i otyłości – od momentu kwalifikacji i przygotowania do operacji, operacji i opieki pooperacyjnej.

18 maja 2017r. |

FRK: potwierdzona wysoka jakość bioaktywnych protez zastawek serca

Uzyskanie w badaniach doświadczalnych potwierdzenia wysokiej jakości bioaktywnych protez zastawek serca to najważniejsze osiągnięcie naukowe Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu w ub. r. – wynika z jej rocznego sprawozdania. We wtorek w Zabrzu odbyło się wspólne posiedzenie Zgromadzenia Fundatorów i Rady Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, na którym przedstawiono tegoroczne zamierzenia naukowo-badawcze Instytutu Protez Serca oraz finansowe i merytoryczne sprawozdanie z działalności Fundacji w 2016 r. Na kolejną kadencję prezesem FRK wybrano jednogłośnie prof. Andrzeja Karbownika – b. rektora Politechniki Śląskiej w Gliwicach i b. wiceministra gospodarki.

18 maja 2017r. |

Gdańsk: InfoShare/ Trzy startupy z Polski - najlepszymi z dziedziny medycyny

Trzy startupy z Polski - zwycięzcami konkursu dla firm z branży medycznej, odbywającego się w ramach konferencji InfoShare 2017 w Gdańsku. Najlepszym startupem medycznym w Europie Środkowo-Wschodniej została firma FindAir z Krakowa.W odbywającej się od środy w Gdańsku konferencji InfoShare uczestniczy ok. 6 tysięcy osób i 200 startupów, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem organizatorów, Fundacji InfoShare, jest to największe w regionie wydarzenie poświęcone startupom oraz trendom i innowacjom w obszarze technologicznym.

WIADOMOŚCI

STETOSKOP POLITYCZNY

26/04/2017 - 02:51

Szpital w N. przypominał czasy głębokiego PRL. Najgłębiej w przeszłość można było sięgnąć, schodząc do szpitalnej kotłowni. Stare piece na węgiel – serce ciepłownicze szpitala – jak szybko się nagrzewały, tak samo szybko, a nawet jeszcze szybciej stygły, gdy tylko...

BLOGOPRESS

Copyright 2017, Zdrowie.press